Pojam Viking općenito se odnosi na skandinavske narode koji su putovali u inozemstvo na drvenim brodovima, između 800. i 1100. godine, u pohode i trgovinu diljem Sjevernog i Irskog mora i po rijekama istočne i zapadne Europe.

Rani Vikinzi usmjerili su se na samostane radi njihovog bogatstva, a žestina tih blic-napada širila je teror kroz kršćansku Europu, što je dovelo do toga da se Vikinge gleda kao na pljačkaše i silovatelje. Oni su bili i stručni pomorci i odvažili se sve do Sjeverne Amerike gdje su trgovali predmetima kao što su kljove i krzna.

Vikinški ratni brodovi obično su duljine oko 28 m. Najduži ikad pronađen imao je gotovo 70 metara. Zajedno s 60 vojnika veslača, mogli su nositi čak 400 ljudi. Jedra na vikinškim brodovima izrađena su od ovčje vune ili lana i često su vrijedile više od ostatka broda.

Vikinški jedrenjci imali su vrlo nizak gaz i mogli ploviti u vodama plićim od 1 m dubine.

Vikinški pohodi

Rani pohodi su se provodili samo tijekom proljeća i ljeta. Od oko 845. Vikinzi su počeli zimovati na ušćoma stranih rijeka, što je omogućilo racije tijekom cijele godine.

Vikinška arhitektura

Malo je Vikinških građevina, građenih uglavnom od zemlje, drveta i kamena, opstalo. Najbolje sačuvane su okrugle utvrde podignute tijekom vladavine Haralda I (Bluetooth), krajem 10. stoljeća, na strateškim točkama oko Fyrkat (istočni Jutland), Trelleborg (Zeland) i Nonnebakken (Funen). Ova utvrđena naselja bila su okružena kružnim nasipima promjera 120 m, širokim 12 m i uzdignutim na visinu od 4 m.

Tvrđava Fyrkat obuhvaćala je 16 velikih zgrada s domaćinskim četvrtima, gdje je živjelo vjerojatno između 800 i 1.000 ljudi. U blizini mjesta gdje se nalazila tvrđava, sada se nalazi replika vikinške farme, uključujući kuće i gospodarske zgrade.