Nakon nekoliko mjeseci istraživanja po Google Earth-u, raznim kartama, internetu itd. krenusmo 03.08.2007. u 16:15h na put koji je obuhvatio točno 10.464 km i 7 zemalja: Sloveniju, Austriju, Njemačku, Švedsku, Finsku, Norvešku i Dansku.
Put je započeo obilnom kišom već po izlasku iz Zagreba koja nas je pratila sve do autoputa za Graz. Na samom ulasku u Sloveniju izgubili smo 1,5 sat prije naplatnih kućica na novoizgrađenoj dionici autoputa Zagreb-Macelj i na samoj granici. Gužvu su stvarali naši carinici, a koliko smo mogli primijetiti naš auto je u nepreglednoj koloni vozila jedini imao domaće registracijske oznake. Kroz Sloveniju se do Maribora vozilo cca 60 km/h po mokrom kolniku no bez nekih neočekivanih zastoja, osim standardnog puzanja po cesti prije samog ulaska u Maribor. Dokopavši se autoputa koji vodi prema Šentilju ritam se ubrzao pa smo u Austriju ušli oko 20:15h bez pretjeranog gubljenja vremena.
Austriju smo prošli brzo preko tunela ispod Graza i dalje autoputom koji vodi južno od Linza na Passau gdje smo ušli u Njemačku u 22:55h. Na ulasku u Njemačku prvo iznenađenje je bilo kad je naš Garmin nuvi 660 počeo davati obavijesti o stanju na cestama u smislu radova, zastoja i prometnih nesreća. Također, dočekalo nas je i ograničenje brzine na većini autocesta u Njemačkoj od 130 km/h čega donedavno nije bilo. U trajektnu luku Rostock stigli smo uz 2 spavanja na parkinzima od cca 30-40 minuta oko 10:30 ujutro i tamo smo se dosađivali čekajući ukrcaj na trajekt za Trelleborg u Švedskoj koji je trebao početi oko 14:30h. Koliko smo uspjeli vidjeti Rostock i nije neki grad u kojem bi poželjeli živjeti jer se na njegovoj periferiji nalazi nuklearna centrala. Plovidba trajektom od Rostocka do Trelleborga sa ukrcajem i iskrcajem je potrajala 6 sati. Trajekt “Huckleberry Finn” sa svojih 10 paluba je poprilično velik i na njemu smo iskoristili priliku naspavati se jer nas je ponovno čekala noćna vožnja za Stockholm.
Od Trelleborga, preko Malmöa za Stockholm smo se vozili autoputem i nismo baš pretjerano vidjeli nešto obzirom da smo vozili noću, ali na nekoliko mjesta Šveđani su postavili rasvjetu uz šume i jezera što je izgledalo vrlo efektno te i noću ukazivalo putnicima i turistima na prirodne i kulturne atrakcije. Usput, u Linköpingu u kojem se nalazi Saab-ova tvornica borbenih aviona uz autocestu su na velikim stalcima postavljeni njihovi borbeni avioni što je također zgodan turistički detalj.
Da bi došli na Nordkapp morate proći jedinim putem koji vodi na otok Mageroya na kojem se Nordkapp nalazi a do tog otoka vodi preko 6800 m dugačak tunel koji se spušta na 212m ISPOD morske površine! Naravno, kako se u Norveškoj svako zadovoljstvo plaća i ovaj gušt košta za auto i 2 osobe 192 NOK. Naravno, u jednom smjeru a istim se putem morate i vratiti. Prije Mageroye smo primijetili s obale da je otok obavijen oblacima i zle slutnje su se uskoro obistinile. Naime, što smo se više bližili Nordkappu to je magla od oblaka bila sve gušća tako da ni na 10m niste vidjeli auto ispred sebe. Dolazak na sam Nordkapp, naravno, nije besplatan i upad za auto s 2 osobe na plato gdje je izgrađen veliki turistički centar košta “sitnicu” od 390 NOK. Dakle, bez da popijete kavu koja kosta tamo 30 NOK i ništa ne valja ili da kupite kakav suvenir, dolazak na Nordkapp će vas olakšati 774 NOK. I još ako imate smolu da je sve u oblaku kao što je bilo nama pa da ništa ne vidite vašoj sreći nema kraja. Na samom platou 300m visoke stijene koja čini Nordkapp izgrađen je impresivan turistički centar sa suvenirnicama, poštom, kinom, kapelicama i raznim drugim sadržajima. Cijene bole. Što je najbolje tek pojavom satelita je ustanovljeno da Nordkapp zapravo nije najsjevernija točka Europe, već susjedni rt Knivskjelodden do kojeg se može doći pješice uz cca 6km stazu koja vodi od ceste za Nordkapp. Dakako, ako nije oblak nad otokom pa uopće ne vidite ništa.
U nadi da će se sutradan možda razvedriti odlučismo prespavati u kampu na Mageroyi, no ni drugi dan nismo bili bolje sreće. Naprotiv, ujutro nas je dočekala i kiša. Malo razočarani krenusmo natrag prema kopnu. Provozali smo se malo kroz mali ribarsko naftaški gradić Honningsvag koji je ujedno i
jedino veće naselje na Mageroyi i ponovno podvodnim tunelom natrag na kopno. Slijedeća točka puta bio je gradić Hammerfest koji je ujedno i najsjeverniji grad na svijetu. Ništa spektakularno osim što šetnjom gradom morate paziti da ne ugazite u sobove izmete na pločniku. Također, parking košta 12 NOK što je jeftinije nego u Zagrebu. Inače, Hammerfest je prvi grad u Europi koji je imao električnu uličnu rasvjetu, a u drugom svjetskom ratu su ga Nijemci prilikom povlačenja uništili do temelja. Do Hammerfesta smo, ako ne računamo ručak u restoranu u Inariju i na brodu za Turku, jeli uglavnom hranu koju smo ponijeli sa sobom iz Zagreba. Taman kad smo poželjeli pojesti nešto u Hammerfestu pogled na cijene nas je poprilično deprimirao: hamburger bez pommes fritesa – 80 NOK; pizza 140 NOK. O kvalitetnijoj restoranskoj ponudi nismo htjeli ni razmišljati i lagano nas je počela hvatati panika hoćemo li moći vidjeti i proći sve planirano sa sredstvima koja smo si zacrtali. Srećom, taj se strah istopio ulaskom u prvi dućan. Cijene u dućanu su nešto skuplje nego u HR ali ne toliko dramatične kao u kafićima i restoranima. Također, primjećujemo da ono što je uvozno je bitno skuplje od made in Norway proizvoda (ili susjednih država) tako da je npr. velika konzerva norveških skuša koštala samo 9 NOK, dok je majušna konzerva očito uvoznih srdela bila čak 28 NOK. Napunili smo naš putni frižider raznim salamama, salatama od račića i kozica, sirevima i veseliji krenuli dalje prema Alti. Kad već spominjemo sireve, norveški specijalitet je slatkasti smeđi sir Gudbrandsdalsost koji se radi ili od kozjeg ili od mješavine kozjeg i kravljeg mlijeka i vrlo je intenzivnog i interesantnog okusa.
Putem do Alte krajolik se mijenja i sve više sliči onome što smo očekivali vidjeti. Fjordovi se izmjenjuju jedan za drugim, snijegom i ledom prekrivenih vrhova je sve više kao i slapova koji teku s istih. Alta je simpatičan gradić koji se mora posjetiti zbog tamošnjeg muzeja a koji se sagrađen iznad stijena na kojima su uklesani crteži koji datiraju iz 6000-5500 godine prije Krista i dio su Unescove svjetske baštine. Također, dosta eksponata je vezano za drugi svjetski rat kao i za taj dio Norveške najpoznatiju priču o njemačkom bojnom brodu Tirpitz, blizancu Bismarcka koji je u susjednom Kafjordu bio usidren i gdje je i uništen. Tridesetak km iza Alte nalazi se malo mjesto Kafjord i u njemu mali muzej posvećen Tirpitzu koji je na našu žalost bio zatvoren kad smo tuda prolazili.
Cesta se dalje penje na jednu od nekoliko visoravni koje smo prošli i koje izgledaju spektakularno sa svojim bojama pogotovo kad ih obajsa sunce. Vrijeme u Norveškoj smo znali da je faktor koji bi mogao bitno utjecati na dojam jer pri oblačnom vremenu planine i fjordovi djeluju crno i zlokobno, dok pod suncem blješte od nevjerojatno zelene boje trave, žutih mahovina, raznobojnog cvijeća i drveća, sniježnih kapa i ledenjaka. I u Finskoj i u Norveškoj fascinirala nas je posebno jarka zelena boja trave za koju smo pretpostavili da je takva zbog bitno više vlage u klimi nego što je ima kod nas. Jedna od glavnih točki ako ne i glavna u našem putu po Norveškoj bili su Lofotski otoci. Za njih gotovo da nema riječi a niti fotografije ili filma kojima bi se vjerno mogao dočarati osjećaj kad se susretnete s tako spektakularnim krajoilikom u kojem se strme i visoke planine izmjenjuju s jezerima, slapovima, velikim stjenovitim platoima, morskim rukavcima i pješčanim plažama tako da imate osjećaj da se nalazite na nekom od egzotičnih pacifičkih vulkanskih otoka, a ne u arktičkom pojasu.